Latvijas karogs

Latvijas karogs tika atjaunots 1990. gada 27. februārī, pēc neatkarības atgūšanas no Padomju Savienības, kuras sastāvā Latvija bija no 1940. līdz 1991. gadam. Sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs pirmo reizi ticis pieminēts Atskaņu hronikā, kurā stāstīts par kauju 1280. gadā pie Cēsīm, kurā izmantots sarkans karogs ar baltu joslu tam pa vidu. Pats karogs

Turpināt lasīt

Latvijas karogs tika atjaunots 1990. gada 27. februārī, pēc neatkarības atgūšanas no Padomju Savienības, kuras sastāvā Latvija bija no 1940. līdz 1991. gadam.

Sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs pirmo reizi ticis pieminēts Atskaņu hronikā, kurā stāstīts par kauju 1280. gadā pie Cēsīm, kurā izmantots sarkans karogs ar baltu joslu tam pa vidu. Pats karogs radīts 19.gadsimtā, pamatojoties uz aprakstu Atskaņu hronikā. Ņemot vērā šos faktus, Latvijas karogs ir uzskatāms par vienu no senākajiem mūsdienās izmantotajiem karogiem pasaulē.

Karoga fonā redzama tumšsarkana krāsa, kurai pa vidu atrodas horizontāla balta josla. Baltā krāsa karogā simbolizē – taisnību un patiesību, brīvo cilvēku godu un uzticamību. Tumšsarkanā krāsa simbolizē pagātnē izlietās asinis, un tautas gatavību tās liet atkārtoti cīņā par brīvību un neatkarību.

 

10635757_1682068258684227_2845370431711962345_n

Karogu simbolisms

Karogos var novērot arī kopīgas tēmas un nozīmes, un šīs idejas bieži vien pauž ietekmi uz jauno karogu dizainiem. Acīmredzamākā tēma veco kristiešu zemju karogos ir krusta motīvs dažādās formās – piemēram, Skotijas, Anglijas, Skandināvu karogi. Vēl populārs ir trīskrāsu dizains: pirmo reizi tas izmantots Nīderlandē, tas tika saistīts ar 1789.g. franču

Turpināt lasīt

Karogos var novērot arī kopīgas tēmas un nozīmes, un šīs idejas bieži vien pauž ietekmi uz jauno karogu dizainiem. Acīmredzamākā tēma veco kristiešu zemju karogos ir krusta motīvs dažādās formās – piemēram, Skotijas, Anglijas, Skandināvu karogi.

Vēl populārs ir trīskrāsu dizains: pirmo reizi tas izmantots Nīderlandē, tas tika saistīts ar 1789.g. franču revolucionāriem, norādot uz neatkarības un revolucionāro pārmaiņu kustībām. Trīskrāsu karogi (horizontāli vai vertikāli), joprojām paliek populārākais karogu dizains.

 

http://www.womkat.edu.pl/
http://www.womkat.edu.pl/

Karogu formas

Gandrīz visi mūsdienās izmantotie karogi ir taisnstūra formas, bet tā ir samērā nesena tradīcija. Viduslaikos pastāvēja daudz dažādu karogu formu, sākot ar vimpeļa (trijstūrveida) formas karodziņu pie bruņinieka pīķa līdz pat karogiem un transparentiem pie kuģa mastiem. Dažas tipiskās formas ilustrētas šeit:

Turpināt lasīt

Gandrīz visi mūsdienās izmantotie karogi ir taisnstūra formas, bet tā ir samērā nesena tradīcija. Viduslaikos pastāvēja daudz dažādu karogu formu, sākot ar vimpeļa (trijstūrveida) formas karodziņu pie bruņinieka pīķa līdz pat karogiem un transparentiem pie kuģa mastiem. Dažas tipiskās formas ilustrētas šeit:

karogu veidi

Karogu vēsture

Karogi un karogiem līdzīgas emblēmas, nepārtraukti mainoties stiliem, formām un izskatiem, tiek izmantotas jau ilgāk kā 5000 gadu. Sākotnēji karogi tika lietoti kauju laikā un jūrā identifikācijas nolūkos. Karogus izmantoja arī krustneši, cīnoties pret musulmaņiem Jeruzalemē – 12. un 13. gadsimtā, un tieši šajā laikā radās pasaulē vecākie vēl joprojām izmantotie karogi.

Turpināt lasīt

Karogi un karogiem līdzīgas emblēmas, nepārtraukti mainoties stiliem, formām un izskatiem, tiek izmantotas jau ilgāk kā 5000 gadu. Sākotnēji karogi tika lietoti kauju laikā un jūrā identifikācijas nolūkos.

Karogus izmantoja arī krustneši, cīnoties pret musulmaņiem Jeruzalemē – 12. un 13. gadsimtā, un tieši šajā laikā radās pasaulē vecākie vēl joprojām izmantotie karogi.

Karogi, kuri tika lietoti viduslaiku Eiropā, parasti simbolizēja monarhus, dzimtas vai pilsētas, bet ne valstis, jo nācijas tika identificētas ar savu monarhu karogiem. Nacionālie karogi kā tādi neparādījās līdz pat 17.gs. Lielākā daļa karogu, kas tiek lietoti mūsdienās, izveidojās no nacionālajām un revolucionārajām kustībām 18. un 19.gs.

 

vestures karogi

Karogu mērķi

Lai gan identifikācija un dekorācija bija primārie agrīno karogu mērķi, tie pieņēma savu simbolismu, izmantojot tos noteiktam mērķim vai notikumam. Tagad tie tiek izmantoti oficiālo svinību, sēru vai dekoratīviem mērķiem. Lai arī kā, galvenā karogu funkcija joprojām ir identifikācijas un vienotības izteikšana. Protams, ne tikai nācijas valstīm ir savi karogi. Dažāda veida

Turpināt lasīt

Lai gan identifikācija un dekorācija bija primārie agrīno karogu mērķi, tie pieņēma savu simbolismu, izmantojot tos noteiktam mērķim vai notikumam. Tagad tie tiek izmantoti oficiālo svinību, sēru vai dekoratīviem mērķiem. Lai arī kā, galvenā karogu funkcija joprojām ir identifikācijas un vienotības izteikšana.

Protams, ne tikai nācijas valstīm ir savi karogi. Dažāda veida organizācijām, sākot ar militārajām līdz pilsoniskajām un reliģiskajām, politiskajām, industriālajām, ir savi karogi. Karogu var izmantot jebkādas cilvēku grupas interešu izpausmei. Lielākajai daļai pilsētu, provinču un apgabalu ir savi karogi, arī monarhiem un prezidentiem ir savas emblēmas. Starp vislabāk zināmajiem karogiem ir starptautisko organizāciju karogi – ANO Olimpiskais karogs, NATO karogs.

Flag_of_the_United_Nations.svg