Par monumentālo Latvijas karogu AB dambī piešķirta Latvijas Būvniecības 2018 speciālā balva

2018.gada 7.martā svinīgā ceremonijā konkursa “Latvijas Būvniecības gada balva 2017” speciālā balva par patriotisku sajūtu veicināšanu tika piešķirta monumentālā Latvijas karoga masta uz AB dambja veidotājiem. Valsts simtgadei veltītais monumentālais Latvijas karoga masts uz AB dambja tika atklāts 2017.gada 18.oktobrī. Karoga masts stiepjas 60 metru augstumā ar tajā plīvojošu 20 x 10 metrus lielu Latvijas karogu.

Saņemot speciālo balvu, biedrības “Latvijas karogs” valdes loceklis Arturs Krūmiņš pateicās par skaisto novērtējumu projektam: “Ir patiess gandarījums just to, ka mūsu sākotnējā vīzija par sarkan-balt-sarkanu karogu virs mūsu galvaspilsētas tiek novērtēta ne vien kā sabiedrībai, bet arī būvniecības izaugsmei nozīmīgs objekts.  No sirds pateicos un vēlos izteikt milzīgu atzinību un cieņu visiem projekta īstenošanā iesaistītajiem – iedzīvotājiem, kuri ar savu aktivitāti un aizrautību pierādīja, ka šī ideja ir svarīga mums visiem, un mecenātiem, bez kuriem monumentāla Latvijas karoga masta izbūve Rīgā nebūtu bijusi iespējama.”

Jau iepriekš ziņots, ka Rīgā projekta izstrādi un būvniecību nodrošināja uzņēmumi SIA “Arhis”, SIA “ARS Būve”, SIA “Reck” un SIA “Monolīts SAG”. SIA “RECK” valdes priekšsēdētājs Viesturis Kaģis, uzsvēra, ka “Latvijas karoga” projekta īstenošanas process bijis izaicinošs: “Uz AB dambja izbūvētais monumentālā Latvijas karoga masts ir unikāla inženiertehniska būve ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā. Visai projekta īstenošanā iesaistītajai komandai aiz muguras ir intensīvs un ārkārtīgi sarežģīts darbs, kas paveikts atbilstoši visaugstākajiem kvalitātes standartiem. Ir prieks, ka katru dienu varam lepoties ar paveikto, un, ja mūsu kaimiņi Lietuvā vai Igaunijā arī vēlēsies īstenot šādu projektu, būsim soli priekšā un varēsim dalīties ar savām zināšanām, īstenojot tik monumentālu projektu tik, kā zināms, sarežģītos apstākļos uz AB dambja.”

 Projekta “Latvijas karogs” īstenošana Rīgā ilgusi vairāk nekā trīs gadus. 2014. gada augustā projekta “Latvijas karogs” ietvaros tika uzsākta interaktīva balsošana, kurā iedzīvotāji par piemērotāko vietu monumentāla Latvijas karoga izvietošanai atzina tieši AB dambi. Vīzijai par monumentālu Latvijas karogu Rīgā, AB dambī – Rīgas krustcelēs; vietā, kur satiekas divi Latvijas galvaspilsētas krasti – bija lemts kļūt par realitāti, 2015. gada nogalē biedrībai “Latvijas karogs” un Rīgas domei vienojoties par 60 metru augsta monumentāla Latvijas karoga masta izbūvi.

Kā norāda biedrības “Latvijas karogs” valdes priekšsēdētājs un projekta idejas autors Rihards Kols, šis projekts nebūtu bijis iespējams bez iezīvotāju un mecenātu atbalsta: “Šim projektam ticēja daudzi – gan biedrības “Latvijas karogs” kolektīvs un projekta labās gribas vēstneši, kas savu ziedoja savas idejas un brīvo laiku šī projekta īstenošanai, gan mecenāti. Milzīgu pašaizliedzību un aizrautību vērojām arī citviet Latvijā – kamēr monumentālais Latvijas karogs šeit, uz AB dambja, vēl bija tikai vīzija, Ogrē jau 2015. gada 11. novembrī tika atklāts Latvijā pirmais monumentālais Latvijas karogs. Mēs esam šīs valsts un mūsu senču izcīnītās brīvības mantinieki, un šis karogs ir simbols, kas ik dienas atgādinās par mūsu atbildību savas mantotās valsts priekšā un ļaus mums apliecināt savu cieņu un lepnumu par Latvijas valsti, mūsu tautu un vēsturi. Tajā nerimstošajā pārliecībā un patriotismā, kuru esam redzējuši šī projekta īstenošanas gaitā, ir un būs mūsu nācijas spēks un tā liks šim karogam virs Latvijas plīvot vēl simtiem gadu.“

Darbs pie karoga masta izbūves tika uzsākts 2016. gada sākumā un objekts ekspluatācijā tika nodots 5. oktobrī. 2017. gada 18. oktobrī monumentālais Latvijas karoga masts tika nodots dāvinājumā Rīgas domei.

Par projektu “Latvijas karogs”

“Latvijas karogs” ir unikāls ilgtermiņa projekts, kā ietvaros līdz Latvijas simtgades sagaidīšanai 2018. gadā iecerēts izvietot monumentālus valsts karogus gan Rīgā, gan Latvijas novados. Monumentālie karogi jau izbūvēti Ogrē, Smiltenē, Valkā, Liepājā un Limbažos, savukārt to uzstādīšana vēl tiek plānota Siguldā, Alūksnē, Limbažos, Liepājā un Valmierā. Novados karoga mastu izbūve tiek realizēta gan par ziedotāju, gan pašvaldību līdzekļiem. Rīgā projekts realizēts, pateicoties privātiem ziedojumiem, nepiesaistot valsts un pašvaldības līdzekļus. Rīgā projekta izstrādi un būvniecību nodrošināja uzņēmumi SIA “Arhis”, SIA “ARS Būve”, SIA “Reck” un SIA “Monolīts SAG”.