Rīgā uz AB dambja atklāts valsts simtgadei veltītais monumentālais Latvijas karoga masts

 

Trešdien, 18.oktobrī, svinīgā dāvinājuma ceremonijā Rīgā uz AB dambja tika atklāts valsts simtgadei veltītais monumentālais Latvijas karoga masts, kas ir 60 metrus augsts, un tajā plīvojošā Latvijas karoga izmēri sasniedz 20 x 10 metrus.

Saņemot dāvinājumu, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs teica: “Ar lepnumu par Latvijas valsti un godinot tās simbolus, Rīgas pilsēta ar pateicību pieņem dāvinājumu no biedrības “Latvijas karogs” un apsola rūpēties, lai tas mūžīgi plīvo pār Rīgu.”

LR Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra: “Pēc gada un viena mēneša Latvijai apritēs apaļi simts gadi. Šo laiku dzīvosim simtgades zīmē. Biedrības “Latvijas karogs” iniciatīva izvietot Rīgā un citās Latvijas pilsētās monumentāla lieluma Latvijas karogus ir īpaši apsveicama, jo tās mērķis ir vairot valsts iedzīvotājos lepnumu par Latvijas valsts un tās tautas simboliem.”

Dāvinājuma ceremonijā monumentālais Latvijas karoga masts, kas tapis kā veltījums valsts simtgadei, no biedrības “Latvijas karogs” tika nodots Rīgas pašvaldības īpašumā, kas turpmāk nodrošinās masta apsaimniekošanas un uzturēšanas darbus.

“Biedrības “Latvijas karogs” vārdā vēlos izteikt milzīgu atzinību un cieņu visiem projekta īstenošanā iesaistītajiem – iedzīvotājiem, kuri ar savu aktivitāti un aizrautību pierādīja, ka šī ideja ir svarīga mums visiem, mecenātiem, bez kuriem monumentāla Latvijas karoga masta izbūve Rīgā nebūtu bijusi iespējama un Rīgas domei par pretimnākšanu un vēlmi sadarboties šajā nozīmīgajā projektā,” svinīgās dāvinājuma ceremonijas laikā teica biedrības “Latvijas karogs” valdes priekšsēdētājs Rihards Kols.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks atzīmēja: “Mūsu karogs ir mūsu vēstures liecinieks. Gan tauta, gan karogs ir vienots simbols kopā gadsimtiem. Par spīti visam, latvieši ir un virs viņu galvām plīvo sarkanbaltsarkanais karogs. Rīga ar lielu prieku un gādību rūpēsies par šo karogu, jo tas ir mūsu lepnums un gods.”

“Latvijas karogs” ir unikāls ilgtermiņa projekts, kurā līdz Latvijas simtgades sagaidīšanai 2018.gadā ir iecerēts izvietot monumentālus valsts karogus gan Rīgā, gan Latvijas novados. Monumentālie Latvijas karogi jau ir izbūvēti Ogrē, Smiltenē, Valkā un Limbažos. Savukārt to uzstādīšana vēl tiek plānota Siguldā, Alūksnē, Liepājā un Valmierā. Novados karoga mastu izbūve tiek realizēta gan par ziedotāju, gan pašvaldību līdzekļiem. Rīgā projekts ir realizēts par privātiem ziedojumiem.

Svinīgajā dāvinājuma ceremonijā piedalījās arī bijušie Latvijas valsts prezidenti Guntis Ulmanis un Valdis Zatlers, Saeimas frakciju vadītāji, Rīgas domes frakciju un komiteju vadītāji, biedrības “Latvijas karogs” biedri, projekta “Latvijas karogs” mecenāti – Armands Garkāns, Jānis Kols, Juris Kravalis, valsts un pašvaldību institūciju pārstāvji.

Projekts par monumentāla Latvijas karoga mastu izbūvi Rīgā tiks uzsākts jau 2014.gadā, kad, izzinot sabiedrības viedokli, par piemērotāko vietu monumentālajam karoga mastam Rīgā tika izvēlēts AB dambis. 2015.gada nogalē biedrība “Latvijas karogs” un Rīgas dome vienojās par 60 metru augsta monumentālā Latvijas karoga masta izbūvi. Būvniecība tika uzsākta 2016.gada sākumā, bet inženiertehniskā būve ekspluatācijā tika nodota šā gada 9.oktobrī. Karoga masta projekta izstrādi un būvniecību nodrošināja būvniecības uzņēmumi SIA “Arhis”, SIA “ARS Būve”, SIA “Reck” un SIA “Monolīts SAG”.

Dāvinājuma ceremonijas laikā tika atklāta arī vides izstāde “Latvijas valsts karoga hronika”, kas turpmāk ceļos pa vairākām Rīgas apkaimēm un informēs par Latvijas valsts karoga vēsturi. Vides izstādi veidoja Rīgas domes Īpašuma departaments sadarbībā ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju.